ویژگی های سنگ زمرد چیست؟

سنگ زمرد

چکیده:

در این مقاله به سنگ زمرد و ویژگیهای آن پرداخته شده است. در ارزش گذاری سنگ زمرد فاکتورهای رنگ، چگالی  و شفافیت درجه بندی میشود که فارغ از محل استخراج آنها هست؛ به عنوان نمونه گونه ای که در کشور کلمبیا یافت شود همیشه با کیفیت نیست و دلیل بر کیفیت بالای آن نمی باشد چه بسا ممکن است انواعی از افغانستان یافت شود که خیلی ارزش بالاتری نسبت به کلمبیا داشته باشند. نکته مهم این است که مثل کشور یا بلکه ویژگی هایی نظیر رنگ، پاکی و نوع تراش بر روی آن تاثیر دارند. به دلیل گرانقیمت بودن سنگ زمرد، شبیه سازی هایی از آن ایجاد شده است که از طریق بررسی این ویژگیها میتوان مصنوعی بودن و طبیعی بودن سنگ را تشخیص داد. بهترین سنگ زمرد طبیعی سنگ سبز سیر کلمبیا است.

  1. معرفی سنگ زمرد:

زمرد گران قیمت ترین و مهمترین سنگ قیمتی جهان در صنعت طلا و جواهرسازی در گروه بریل است. نام این سنگ از کلمه قدیمی فرانسوی esmeralda گرفته شده که ریشه یونانی از کلمه smaragdos به معنی سنگ سبز دارد.

عنصر رنگ سنگ زمرد، کرومیوم میباشد. بریل سبزی که وانادیم رنگ آن را تشکیل داده الزاما زمرد نیست بلکه یک بریل سبز معمولی است.رنگ زمرد در برابر نور و حرارت ثابت میباشد و فقط در حرارت 700-800 درجه تغییر   میکند.

 

 

  1. نحوه تشکیل زمرد:

  تشکیل بلور زمرد فرآیندی آهسته و طولانی است . همانند کانیهای دیگر این گوهرسنگ نیز از مواد مذاب درون زمین و تحت فشار و حرارت بالا بوجود می آید که میتوان آنها را در گرانیتها، پگماتیتها (پسمانده ماگما)، شیستها و نهشته های آبرفتی پیدا کرد. 

  1. درجه بندی سنگ زمرد:

با استفاده از چهار پارامتر اساسی - چهار درجه مهارتهای شناختی درجه بندی می شوند: رنگ ، وضوح ، برش و وزن قیراط. به طور معمول ، در درجه بندی سنگ های قیمتی رنگی ، رنگ مهمترین معیار است.

  1. رنگ:

زمرد نوعی سنگ قیمتی بریل با رنگ سبز متوسط ​​تا سبز تیره است که در آن رنگ سبز از ناخالصیهای کروم (Cr) ، وانادیوم (V) یا ترکیبی از هر دو حاصل میشود. قبل از سال 1963، تعریف زمرد محدود به بریل با ناخالصیهای کروم بود ، اما کشف در برزیل رسوب زیادی از سنگهای بریل با رنگ سبز توسط وانادیوم منجر به اصلاح شد. طبق تعریف مدرن ، خلوص و اشباع رنگ سبز بریل همان چیزی است که زمرد را مشخص می کند. مقادیر زیاد آهن (Fe) نیز بر روی رنگ تاثیر می گذارد. اتمهای آهن بیشتر باعث افزایش تن مایل به آبی می شوند

در گوهرشناسی ، رنگ به سه جز رنگ ، اشباع و تن تقسیم می شود. زمرد در رنگ هایی از سبز-زرد تا سبز-آبی دیده می شود که لزوماً رنگ اصلی و بهترین رنگ آن سبز سیر خالص با تُن رنگی تیره است. این نوع رنگ حتی چنانچه ناخالصی و پاکی آن زیاد باشد باز هم از نوع سبز روشن ولی شفاف آن با ارزش تر است زرد و آبی رنگ های ثانویه طبیعی است که در زمرد یافت می شود. یک زمرد خوب اشباع شده و دارای رنگی روشن (واضح) است. خاکستری اصلاح کننده یا ماسک اشباع طبیعی است که در زمرد یافت می شود. یک رنگ سبز مایل به خاکستری یک رنگ سبز مات است.

آیا رنگ زمرد از نظر محلی متفاوت است؟

شرایط زمین شناسی در کلمبیا دقیقاً سایه سبز و مایل به آبی مایل به آبی و اشباع شدید را ایجاد می کند که باعث می شود سنگهای موجود در آن محل نمونه بارز آن باشند.

زمردهای معدن موزو و چیور کلمبیا را می توان به صورت کلی تشخیص داد. مواد موزو به رنگ سبز مایل به زرد است ، در حالی که مواد حاصل از چیور به رنگ سبز آبی است. زمردهای زامبیا نیز ممکن است به دلیل محتوای بالای آهن (0.73٪) ، رنگ آبی غیر معمول با پلو کروازیسم سبز-سبز / سبز زرد از خود نشان دهند.

2-چگالی:

زمردها معمولاً دارای اجزا متعدد و شکاف های سطح شکن هستند زمردها با چشم درجه بندی می شوند. بنابراین ، اگر زمرد فاقد هرگونه درج قابل مشاهده در چشم باشد ، آن را بی عیب و نقص میدانند. سنگهایی که فاقد شکافهای شکستن سطح هستند بسیار نادر هستند و بنابراین تقریباً تمام زمردها برای بهبود وضوح ظاهری تحت درمان قرار میگیرند. 

اجزا و شکافهای موجود در زمرد به دلیل ظاهر خزهای آنها گاهی اوقات به عنوان ژاردین (فرانسوی برای باغ) توصیف میشود. شکاف برای هر زمرد منحصر به فرد است و میتواند برای شناسایی یک سنگ خاص استفاده شود. سنگهای تمیز چشم از یک رنگ سبز زنده واضح ، با بیش از 15٪ از هر رنگ ثانویه یا ترکیب (یا آبی یا زرد) با یک تیره متوسط ​​، بالاترین قیمتها را دارند. به زمردهای وجهی معمولاً یک برش بیضی شکل یا برش زمرد امضا داده میشود ، یک برش مستطیل شکل با وجوهی در اطراف لبه بالایی. 

3-درمان ها

1-3-خواص زمرد در چاکرا درمانی:

به علت رنگ سبز زمرد این گوهر سنگ چاکرای چهارم یعنی قلب را تحت تاثیر قرار میدهد. کسانی که مدیتیشن یا یوگا انجام می دهند با این سنگ تمرکزشان افزایش می یابد.

این گوهر خالص ترین جریان بلورین پرتو سبز است و سنگی است که پاک ترین و خالص ترین نماینده الگوی انرژی چاکرای قلب می باشد.این سنگ ترغیب کننده فرد به زندگی و عمل نمودن از روی قلب است و به فرد کمک می کند تا مرکزیت یافته و در خرد قلبی باقی بماند و دلشکستگی اش را درمان کند.این گوهر به فرد امکان می دهد تا ذات مهربان و حمایتگر خود را بدون ترس از آسیب پذیری به نمایش بگذارد. 

3-2-خواص سنگ زمرد از نظر جسمانی:

از نظر جسمانی از خواص زمرد می توان برای تقویت قلب، خون و دستگاه گردش خون استفاده کرد. همچنین برای غده تیروئید، اسهال خونی و باز کردن عروق خونی بسیار موثر است. همانطور که ارسطو نیز گفته در گذشته از خواص سنگ زمرد برای علاج سرطان و صرع نیز استفاده شده است.


 

4-معادن زمرد

کلمبیا بزرگترین تولیدکننده زمرد جهان است که 50 تا 95٪ از تولید جهانی را تشکیل میدهد ، تعداد به سال ، منبع و درجه بستگی دارد. تولید زمرد در کلمبیا در دهه گذشته به شدت افزایش یافته است و از 2000 تا 2010 78٪ افزایش یافته است. زمردهای کمیاب تراپیچ  در کلمبیا یافت میشوند، که توسط پره های اشعه مانند ناخالصی های تاریک متمایز میشوند.

زامبیا دومین تولید کننده بزرگ جهان است ، با ذخایر رودخانه کافوبو (معادن کاگم) در حدود 45 کیلومتری (28 مایل) جنوب غربی مسئول 20٪ از تولید سنگهای با کیفیت گوهر در سال 2004 است.

زمرد در سراسر جهان در کشورهایی مانند افغانستان ، استرالیا ، اتریش ، برزیل ، بلغارستان ، کامبوج ، کانادا ، چین ، مصر ، اتیوپی ، فرانسه ، آلمان ، هند ، ایتالیا ، قزاقستان ، ماداگاسکار ، موزامبیک ، نامیبیا ، نیجریه ، نروژ ، پاکستان ، روسیه ، سومالی ، آفریقای جنوبی ، اسپانیا ، سوئیس ، تانزانیا ، ایالات متحده ، زامبیا و زیمبابوه. در ایالات متحده آمریکا ، زمرد در کنتیکت ، مونتانا ، نوادا ، کارولینای شمالی و کارولینای جنوبی یافت شده است. در کانادا ، در سال 1997 زمرد در بوکان کشف شد.

 

5-شناسایی خصوصیات

انواع سنگ زمرد طبیعی

این سنگ انواع مختلفی دارد و بطور کلی می توان به چهار دسته تقسیم کرد که به لحاظ کلی خصوصیات و ویژگیهای نزدیک به هم دارند اما تفاوت اندکی در مکان استخراج و شکل ظاهری دارند که باعث متمایز شدن انها میشود.

  1. زمرد سبز تراپیچ : این نوع که از منابع کلمبیا استخراج میگردد دارای الگوی خاصی به شکل ستاره میباشد و به همین دلیل به آن سبز ستاره ای نیز گفته میشود.


3-زمرد سبز برزیلی : همانطور که از نام گونه سبز برزیلی پیداست، این سنگ از منابع برزیل استخراج می شود و به آن تورمالین سبز هم گفته  می شود. جالب است بدانید که در حال حاضر زمرد سبز برزیلی از معادن آفریقا استخراج میگردد.

 

  1. زمرد زامبیایی :  نوعی است که از معادن کشور زامبیا به دست می آیند و دارای کیفیت بسیار خوبی از لحاظ رنگ و شفافیت است امروزه‌ بهترین‌ نوع این گوهر با کیفیت‌ خوب‌ که‌ در ساخت‌ جواهرات‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌شود همین نوع کلمبیاست‌ که‌ از ارزش فوق العاده ای بین جواهرسازان و نگین تراشان دارا می باشد. همین‌ خاصیت باعث‌ شده‌ که‌ نوع مصنوعی‌ با کیفیت‌ مشابه‌ تولید شوند و به‌ جای‌ نوع اصلی به‌ فروش‌ برسند.


 

4- چشم گربه ای: نوعی خاص و بسیار کمیاب است که به دلیل وجود حالتی مشابه چشم گربه به این نام معروف شده است، این سنگ با نام دم اژدها نیزشناخته می شود

 

خصوصیات فیزیکی و نوری زمرد ممکن است به گوهرشناسان کمک کند سنگ های طبیعی را از سنگ های مصنوعی تشخیص دهند و حتی منابع سنگ های استخراج شده را نیز شناسایی کنند.

6-شبیه ساز زمرد

1-6 تقلید زمرد شیشه

شبیه ساز یا تقلید زمردی که اغلب در بازار مشاهده می شود عبارتند از: شیشه ، گارنت آلومینیوم ایتریوم ، زیرکونیا مکعب سبز و سه قلوهای مونتاژ شده بریل و همچنین اسپینل مصنوعی. اگرچه این قطعات ممکن است به زمرد شباهت داشته باشند ، اما خصوصیات نوری و فیزیکی آنها با زمرد تفاوت زیادی دارد.

البته ممکن است سنگهای قیمتی دیگر از رنگ های طبیعی طبیعی نیز شبیه زمرد باشند و ممکن است به اشتباه یا به طور عمدی - به عنوان زمرد شناخته شوند. از آنجا که زمرد از محبوب ترین و گرانترین سنگهای قیمتی در جهان است ، فروشندگان غیر متجاهر ممکن است نام "زمرد" را به سایر سنگهای قیمتی کمتر محبوب محبوب مرتبط کنند تا از این طریق مورد علاقه مصرف کنندگان قرار بگیرند

 

6-2 زمرد مصنوعی:

اولین زمردهای مصنوعی در سال 1848 شناخته شد. در حدود 100 سال پیش روشهای گوناگونی رواج یافت.  از سال 1950 تولیدات تجاری با کیفیت عالی در بازار دیده شد. سنگهای مصنوعی بیشتر از سنگهای طبیعی نور ماورا بنفش را انتقال می دهند. پس برای شناسایی سنگ زمرد طبیعی از زمرد مصنوعی می توان از نور ماورا بنفش کمک گرفت.

برای پنهان کردن ایرادات و ترک های زمرد، اغلب آنها را در روغن های مخصوص غوطه ور می کنند. بیشتر بلورهای آن دارای ناخالصی، ترکهای داخلی، کانی های میهمان و مایعات، حباب های گاز بوده و رنگ سنگ در صورت افزایش آنها مات می شود. گوهرشناسان این ناخالصی ها را باغچه می نامند. این ویژگی ها به ما کمک می کند تا بوسیله ابزار گوهرشناسی زمرد اصل را از نوع بدل و مصنوعی تشخیص دهیم

6-3 انواع زمرد های سنتز شده 

 

  • نوع سنتز شده لینکس: این سنگها سنتز شده به صورت بلورهای چهارگوش و نه منشورهای هگزاگونال رشد میکنند. ضریب شکست نوری آنها قدری از نوع طبیعی پایین تر است

 

  •  ناخالصی های مشخصه شامل اشکال پرمانند (Feathers) نوع سنتر شده هیدروترمال: از مایعات دوفازی و بلورهای میخی شکل میکروسکپی و ساختارهای رشد شناور کشیده می باشند.


 

  •  در این روش زمردهای سنتتیک نوع سنتز شده فلاکس: رشد یافته در آزمایشگاه به روش ذوب است و  می توانند دارای ناخالصی هایی مانند اثر انگشت ولی در ابعاد بزرگتر باشند و همچنین آثار بجای مانده از فرآیند فلاکس در آنها پدیدار است. 

 

 

  • نوع سنتز شده ریجنسی: این نمونه اصیل لیند  و شیوه یونیون کاربید سنتز شده اند. ضریب شکست نور مشابه نوع طبیعی دارند، گرچه وزن مخصوص آنها قدری پایین تر و 2.68 می باشد. محتوی آهن آنها بسیار کم است و در زیر اشعه ماورا نور چراغ قوه و یا اشعه بنفش موج کوتاه و فلورسانس قرمز رنگ قوی دارند.

تورق های این گوهر به صورت موازی موازی با صفحه انتهایی می باشد. بیشتر آنها دارای درز و شکافهای سطحی می باشند که موجب می شود پاک کردن آن در کنار سختی بالای این کانی و از طرف دیگر شکنندگی بالا کار تراش را سخت نماید. آنها معمولا از سبکی که به “تراش زمردی یا .چهارگوش معروف است استفاده می کنند. این نوع تراش که در واقع نوعی از طرح تراش پله کانی است صفحاتی را در چهار گوش آن ایجاد کرده که علاوه بر درخشندگی و زیبایی، مقاومت آن را در برابر فشارهای فیزیکی یا مکانیکی افزایش می دهد.همچنین نوعی تراش اشکی آن نیز وجود دارد.

چنانچه سنگ زمرد با رنگ زرد و مات و غیر شفاف و یا دارای ناخالصی های فراوانی در خود باشد باید از تراش کابوشن یا همان تراش گرد استفاده می کنند، این نوع تراش بصورت نیم کره و بیضی شکل بوده و بیشتر در انگشتر های جواهر سنگی کاربرد دارد در صورت کیفیت پایینتر معمولا آن را به صورت مهره تسبیح و گردنبند درمی آورند.

4-6 مقایسه خصوصیات زمرد طبیعی و مصنوعی

برخی از اولین زمردهای آزمایشگاهی ایجاد شده در بازار قانع کننده نبودند زیرا بسیار تمیز بودند. با این حال ، ظرافت مصرف کننده امروزی منجر به گرایش به سمت مواد مصنوعی با ظاهری طبیعی تر شده است. اگرچه این قابلیت انعطاف پذیری آنها را بهبود می بخشد ، اثبات منشا طبیعی برای سنگ شناسان و ارزیابان کمی دشوارتر است. خوشبختانه ، انواع اجزا موجود در زمرد مصنوعی می تواند به متخصصان گوهرشناسی کمک کند که منشأ استخراج شده یا مصنوعی را بررسی کنند.

 

طبیعی

لینکس

هیدروترمال

ریجسنی

بینایی

آهن

1.572-1600

1.560-1.563

1.566-1.576

1.578-1.605

درخشش

0.005-0.009

0.003-0.005

0.005-0.007

0.005-0.010

چگالی

2.68-2.78 

2.65-2.67

2.67-2.71

 

 

7-نام های تجاری زمرد

به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات از نام های زیر برای اشاره به زمرد از این منابع خاص استفاده می شود. با این حال ، ممکن است به عنوان نام تجاری برای توصیف زمرد با ویژگی های خاص ، صرف نظر از منبع ، استفاده شود. 

سنگهای سبز واضح و کمی مایل به آبی با رنگ متوسط ​​تا متوسط ​​تیره را اغلب "زمرد کلمبیا" نامیدند ، صرف نظر از اینکه منشا جغرافیایی واقعی آنها چیست.

زمرد هایی با رنگ روشن تر حتی اگر در آفریقا استخراج شده باشند ، "برزیلی" نامیده می شوند.

زمردهای آبی و اشباع کمتری نسبت به کلمبیایی ها دارند اما بیشتر شامل آنها می شود "روسی" یا "سیبری" ، خواه از روسیه نباشند.

8- موارد استفاده

 زمردها همچنین انتخاب های بسیار خوبی برای آویز ، سنجاق و گوشواره دارند.

 

 

 

 

9-  مراقبت

حلقه های زمرد باید محافظتی داشته باشند تا گوهر را از ضربات فیزیکی محافظت کند .تمیزکاری مکانیکی برای زمرد توصیه نمی شود. در بدترین حالت ، روشهای فراصوت ، بخار و جوش می توانند زمرد را خرد کنند. حداقل این روش ها به این معنی است که شما باید زمرد خود را دوباره روغن کنید. برای تمیز کردن فقط از آب گرم ، مواد شوینده و برس نرم استفاده کنید یا زمردهای خود را به یک طلافروشی حرفه ای برسانید.

اصولا خانواده بریل دارای ساختاری شکننده می باشند و فرم شکستگی آنها مانند بی نظم است بنابراین در نگهداری سنگ زمرد بسیار دقت کنید که مورد اصابت ضربه مخصوصا در تورقهای آن صورت نگیرد. برای از بین بردن معایب و افزایش کیفیت رنگ، آنها را در روغن ها و ترکیبات شیمیایی مخصوصی قرار میدهند. چنین ادخال هایی، به ویژه در سنگهای با کیفیت بالا، با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نمیباشد.

.


 

دیدگاه خود را بیان کنید.

دیدگاه کاربران (0)

نتیجه‌ای یافت نشد.